Projekty ogólnopolskie

 

Mała Książka Wielki Człowiek :

Biblioteka Publiczna w Tomicach wraz z Filiami od 2020r. bierze udział w projekcie “Mała książka – wielki człowiek” dla dzieci w wieku przedszkolnym. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem.

 

 

Narodowe Czytanie :

To coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Biblioteka Publiczna w Tomicach przyłącza się do tej ogólnopolskiej akcji od 2019 roku.

 

 

Noc Bibliotek :

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji. Biblioteka Publiczna w Tomicach przyłącza się do akcji od 2019 roku angażując w nią dzieci i młodzież z terenu Gminy. 

 

 

Tydzień Bibliotek :

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 2004 roku organizuje w maju ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek – Tydzień Bibliotek. Program ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Nasza Biblioteka bierze udział w akcji od 2021 roku organizując przez cały tydzień różnego typu warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz konkursy.

 

 

Bookcrossing :

Nasza Biblioteka w 2021 dołączyła do bookcrossingowej społeczności! Szafa bookcrossingowa jest niczym innym jak „wolną biblioteką”, do której nie trzeba się zapisywać, posiadać karty, ani żadnego zezwolenia, żeby korzystać z zasobów. Wystarczy ją otworzyć, wybrać dla siebie odpowiednią książką i czytać – na miejscu lub w domu. Później lekturę można oddać lub – gdy się spodoba – zatrzymać, a w jej miejsce włożyć do szafy książkę zalegającą w domowej biblioteczce. Szafa znajduję się na placu przy szkole Podstawowej w Radoczy.