Spotkanie wyjazdowe “W królestwie pszczół” – relacja

Za nami kolejne spotkanie wyjazdowe w ramach projektu: „Organizacja cyklu spotkań bazujących na obiektach znajdujących się w Ekomuzeum Doliny Karpia w ramach Klubu Ekomuzealnika Doliny Karpia na rzecz promocji obszaru”.

W środę (1 sierpnia) grupa 25 dzieci z Ośrodka Kultury Gminy Tomice gościła w Marcyporębie u Wojciecha Spisaka – hodowcy pszczół, a zarazem niezwykle komunikatywnego pasjonata tych owadów.

Po przybyciu na miejsce dzieci w wielkim skupieniu wysłuchały barwnej opowieści o życiu i zwyczajach pszczół. Dowiedziały się również jak przebiega proces wytwarzania i produkcji miodu.

Później grupa została podzielona na dwie części i zamiennie wizytowała – obowiązkowo w kapeluszu z moskitierą – pasiekę z panem Wojtkiem i tworzyła świece z wcześniej przygotowanych pasków naturalnego pszczelego wosku.

Pobyt przy ulu pełnym pszczół, możliwość obejrzenia z bliska królowej czy głaskania owadów, zrobiła na uczestnikach wycieczki wielkie wrażenie. Właściciel pasieki zaznaczył, że dzieci wykazały się wielką odwagą, bo choć zostały odpowiednio zabezpieczone przed ewentualnym użądleniem, to jednak weszły na teren dzikich zwierząt. Wojciech Spisak był ogromnie zaskoczony fantazyjnie wykonanymi przez dzieci świecami.

Na koniec pobytu w pasiece młodzi podróżnicy otrzymali od pszczelarza wykonaną przez niego świecę i słoiczek miodu. Oczywiście pobyt w królestwie pana Wojtka i jego pszczół został udokumentowany wpisem do dzienniczka Ekomuzealnika, służącym do wakacyjnego „meldowania się” w kilku miejscach na szlaku Ekomuzeum Doliny Karpia.

Realizacja projektu przez Ośrodek Kultury w Tomicach jest możliwa dzięki otrzymanemu dofinansowaniu  grantu „Zorganizowanie spotkań dla lokalnej społeczności stanowiących atrakcyjne formy spędzania wolnego czasu” ze Stowarzyszenia Dolina Karpia.