VII Gminny Pokaz Potraw Wielkanocnych – Relacja

banerek miniW sobotę 28 marca 2015 roku w hali sportowej Gimnazjum w Tomicach odbył się VII Gminny Pokaz Potraw Wielkanocnych zorganizowany przez Ośrodek Kultury Gminy Tomice wraz z Kołami Gospodyń Wiejskich. Imprezę poprowadził Bogusław Pacek, który w szczególny sposób nawiązywał do tradycji wielkanocnych.

VII GMINNY POKAZ POTRAW WIELKANOCNYCH

W sobotę 28 marca 2015 roku w hali sportowej Gimnazjum w Tomicach odbył się VII Gminny Pokaz Potraw Wielkanocnych zorganizowany przez Ośrodek Kultury Gminy Tomice im. Wincentego Bałysa  wraz z Kołami Gospodyń Wiejskich.

Imprezę poprowadził Bogusław Pacek, który w szczególny sposób nawiązywał do tradycji wielkanocnych.

Pokaz swą obecnością uświetnili przedstawiciele władz gminnych: Wójt Gminy Tomice Adam Kręcioch, który w swym wystąpieniu podkreślił jak ważne jest pielęgnowanie tradycji tych najważniejszych dla chrześcijaństwa świąt i złożył wszystkim zebranym życzenia świąteczne,

Przewodniczący Rady Gminy Zygmunt Szymczak wraz z radnymi i sołtysami, Dyrektor Gimnazjum w Tomicach Andrzej Zieliński oraz wikary parafii w Tomicach ks. Henryk Jurczasiak, który poświęcił kosz wielkanocny a także przygotowane potrawy.

Pokaz zgromadził wielu mieszkańców gminy, którzy mogli podziwiać bogato zastawione stoły wielkanocne, oryginalne ręcznie wykonane świąteczne ozdoby oraz występy artystyczne.

Przepyszne, tradycyjne potrawy zdobiły każdy stół przygotowany przez Koła Gospodyń Wiejskich z Woźnik, Radoczy, Zygodowic, Witanowic, Tomic i Lgoty. Swe umiejętności kulinarno-artystyczne zaprezentowali również uczniowie z Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Radoczy.

Na stołach znalazły się m.in. różnego rodzaju rolady, pasztety, sałatki, jajka faszerowane i nadziewane, jajka grzybki, swojskie wędliny i pieczenie. Nie zabrakło również różnego rodzaju ciast świątecznych a dominowały wielkanocne babki i mazurki.

Całość uroczystości uświetniły występy artystyczne. Na scenie zaprezentowali się:

Zespół Krakowianki z utworem „Hej na Krakowskim Rynku” oraz   „Pisanki”,

pod opieką Małgorzaty Kalińskiej,

Działające przy Ośrodku Kultury:

dzieci z Galerii Artystycznej wykonały taniec „Igraszki w kurniku” pod opieką Agnieszki Sienkiewicz,

Zespół Wiolinki  prowadzony przez Małgorzatę Kalińską wykonał utwory: „Wielkanocna piosenka”, „Alleluja”, „ Święta-biją dzwony”,

Dziecięcy teatrzyk lalkowy Tyci-Tyci przedstawił misterium „Ziarno musi obumrzeć, aby wydać plon” pod opieką Agnieszki Sienkiewicz

Swój repertuar zaprezentowały również Zespoły Śpiewacze : Woźniczanki z Woźnik, Wesołe Gosposie z Witanowic oraz Radoczanki z Radoczy, które zaśpiewały utwory o tematyce świątecznej m. in. „Spór kokoszek o święconkę”, „Kredo Alleluja”, „Radosna wiosna”

Podczas pokazu nagrodzono zwycięzców Gminnego Konkursu na Kartkę Wielkanocną. Nagrody i dyplomy wręczyła przewodnicząca komisji konkursowej Mira Sabatowicz.

Na pokazie można było również podziwiać prace twórców z Galerii Sztuki „Bałysówka”.

Wielkanoc to szczególny czas, kiedy w kręgu najbliższej rodziny czekamy , aby wspólnie zasiąść do śniadania i podzielić się święconym jajkiem. Mamy nadzieję, że VII Pokaz Potraw Wielkanocnych stworzył przedświąteczny klimat oraz pozwolił wszystkim uczestnikom poczuć klimat zbliżających się świąt wielkanocnych.

Related Images: