Wakacje z ośrodkiem kultury zakończone

Ośrodek Kultury Gminy Tomice przygotował na wakacyjny okres wiele atrakcji dla dzieci.Pierwszym przystankiem na trasie wakacyjnych przygód była Energylandia, do której udało się 51 osób. Największy w Europie park rozrywki zaoferował młodszym i nieco starszym uczestnikom atrakcje na najwyższym poziomie – dosłownie i w przenośni – bo przejazd Hyperionem i zabawa na innych rollercoasterach dostarczyły niezapomnianych wrażeń.

Po karuzelowych szaleństwach przyszedł czas na inne rozrywki. W Radoczy odbyła się XIX edycja Turnieju Piłki Nożnej Pięcioosobowej „Piłkarskie Wakacje”, w której wzięło udział 32 zawodników, uczestniczących w rozgrywkach przez cztery dni. Równolegle z piłkarskimi mistrzostwami ruszyły zajęcia dla dzieci w poszczególnych sołectwach. W pierwszych dwóch dniach lipca pracownice OKGT wraz z instruktorami z zewnątrz prowadzili zajęcia w Lgocie. Wzięło w nich udział 31 osób. W Woźnikach z bardzo zbliżonej oferty przez dwa dni skorzystało 16 dzieci. Podczas zajęć majsterkowano, eksperymentowano z wodą, budowano gąsienice z plastikowych zakrętek czy „kolorowe akwarium”.
Po tygodniu OKGT funkcjonował „zewnętrznie” w Witanowicach i Radoczy. Zapisane dzieci tańczyły (Zumba Kids), brały udział w zabawach sportowo-sensorycznych, budowały wymyślne konstrukcje z klocków (Robotyka) i dawały próbkę talentu na warsztatach plastycznych (Galeria „Bałysówka”). Dodatkowo zajęcia w Witanowicach dawały możliwość zwiedzenia gospodarstwa rolnego. Przez dwa dni z oferty dla Witanowic skorzystało 41 osób, a z „radockiej” – 38.
10 lipca 26-osobowa grupa małych podróżników zameldowała się Bacówce u Harnasia (Marcówka). Dzieci z ochotą wkroczyły w nieznany im świat zawodów i umiejętności. Uczyły się piec placki na gorącej blasze, mielić ręcznie zboże, robić oscypki. Zapoznały się z ze zwyczajami kurczaków, królików, żab, a nawet… padalca. Harnaś oprowadzał dzieci po swoich włościach, opowiadając o gospodarstwie, specyfice pracy na hali, dał próbkę swoich umiejętności rzucania ciupagą do celu, pokazał też dzieciom jak strzelać z muszkietu. Wizyta zakończyła się obfitym posiłkiem – grillowane kiełbaski zaspokoiły głód gości z Tomic.
W drugim miesiącu wakacji trzykrotnie zajęcia odbywały się w Ośrodku Kultury. W każdych (5,6 i 8.08) uczestniczyła identyczna liczba (23) różnych dzieci, które brały udział w zajęciach robotyki i majsterkowania, warsztatach plastycznych z galerią Sztuki „Bałysówka”. Przez dwa dnia odbyły też wycieczki piesze. Najpierw dzieci szukały kwiatów i darów natury do wykonania mandali, a kolejnego dnia wyruszyły do izby rzemieślniczej Jana Homla i Izby Regionalnej Władysława Pasteraka. U pierwszego z gospodarzy zapoznały się z „ginącymi zawodami”, u drugiego dowiedziały się jak wyglądało życie w czasach, znanych im tylko z książek.
6 sierpnia 25-osobowa grupa dzieci wraz z opiekunami udała się do Graboszyc, gdzie przy Ośrodku Wypoczynkowym „Karpik” bawili się w parku linowym, na placu zabaw i dmuchanych zamkach.
Kolejną wycieczkę OKGT zorganizował do Ogrodzieńca (13 sierpnia). Z wyjazdu cieszyło się 25 dzieci. Pod ruinami zamku obejrzały Park Miniatur, odwiedziły Dom Strachów, byli w Parku Doświadczeń Fizycznych i Rozrywki. Z wiatrem we włosach zjeżdżali po torze saneczkowym.
Wakacje z Ośrodkiem Kultury Gminy Tomice zostały zamknięte 23 sierpnia. Trzydzieścioro dzieci przybyło na salę OKGT, żeby uczestniczyć w Owocowym Balu, podczas którego oprócz tańców i zabaw owocowych, małym balowiczom zaserwowano poczęstunek z „owocowej krainy”, a także przeprowadzono dla nich warsztaty plastyczne.
Ogólnie z wakacyjnej oferty Ośrodka Kultury Gminy Tomice skorzystało 384 dzieci.

 

Related Images: